Тема: таблиці й зображення в текстових документах.

Мета: сформувати уміння створювати таблиці і зображення в текстових документах LibreOffice Writer. Виховати в учнів вміння слухати, логічно мислити, уважність, вміння використовувати на практиці набуті знання і навички.

Обладнання: Комп'ютери IBM PC з встановаленими ОС і LibreOffice, (даний) конспект уроку.

1. Як створити документ в LibreOffice Writer?
  2. Що можна розмістити на сторінках текстових документів?
  3. У яких форматах зберігають зображення?
  4. У якому документі LibreOffice створюють малюнки?
  5. Які документи опрацьовують за допомогою LibreOffice Calc?

Вступ
«Шановні учні! Ви вже вмієте користуватися текстовим редактором LibreOffice Writer для введення й редагування тексту. Але для того, щоб наочно подати важливі дані, зручно використати таблиці й малюнки чи рисунки. Сьогодні ми з вами навчимося вставляти до текстового документу LibreOffice Writer і таблиці, і зображення. Давайте запишемо тему сьогоднішнього уроку: таблиці й зображення в текстових документах».

Вставлення таблиці
Є кілька способів створення таблиці в текстовому документі:

Використання панелі інструментів
Встановити курсор у тому місці, де має починатися таблиця. На панелі інструментів знайти значок Таблиця й клацнути по стрілці, розташованій праворуч.

У вікні, що розкрилося, розтягнути виділення на необхідне число рядків і стовпчиків і натиснути (ліву) кнопку миші.

Використання вказівок меню
Встановити курсор в тому місці документа, де має починатися таблиця. Вибрати у меню вказівку Таблиця / Вставка / Таблиця.

В області діалогового вікна Вставка таблиці вибрати потрібні параметри і натиснути кнопку Гаразд.

Таким чином буде вставлено таблицю.

Копіювання електронної таблиці LibreOffice Calc
Завантажити електронну таблицю LibreOffice Calc, що містить діапазон комірок, який потрібно вставити. Виділити ці комірки за допомогою миші.

Вибрати вказівку меню Зміни / Копіювати.

У текстовому документі вибрати вказівку меню Зміни / Вставити. Діапазон комірок буде вставлено як OLE-об’єкт.

Примітка. OLE (англійською Object Linking and Embedding) — технологія зв'язування та впровадження об'єктів в інші документи та об'єкти, розроблена корпорацією Microsoft (У 1996 році Microsoft перейменувала технологію в ActiveX). OLE дозволяє передавати частину роботи з опрацювання даних документа від однієї програми до іншої і повертати результати назад.

Для того, щоб змінити вміст комірок, потрібно двічі клацнути мишею на об’єкті. Отримаємо в текстовому документі електронну таблицю Calc.

Обрамлення створеної таблиці лініями можна зробити в електронній таблиці LibreOffice Calc, використавши знак обрамлення на панелі інструментів і вибравши потрібний формат.

Обрамлення таблиці можна зробити вже у текстовому документі, так само використавши знак обрамлення на панелі інструментів і вибравши потрібний формат, але після того, як двічі клацнути на об єкті (таблиці).

Зображення у текстовому документі LibreOffice Writer
Під час створення текстового документу іноді виникає необхідність вставити зображення, що ілюструє зміст (рисунок, фотографію, схему, діаграму тощо) або графічно оздоблює документ (рамку, розділювачі, графічні маркери списків, логотипи тощо). У текстовий документ можна вставити як векторні, так і растрові зображення. Їх можна знайти в колекції LibreOffice Writer, у різноманітних колекціях графічних зображень на зовнішніх носіях, в Інтернеті, у власних цифрових фотоальбомах. Також це можуть бути об'єкти, створені засобами LibreOffice.

Вставлення в текстовий документ графічного зображення з файлу, який зберігається на зовнішньому носії
Використайте вказівку меню Вставка / Зображення /З файлу. Після цього в діалоговому вікні Вставити зображення вказати потрібний файл.

Зображення з файлу вставляють у поточне місце документу подвійним клацанням на ескізі. Або у вікні Вставлення зображення натиснути Открыть у нижній частині вікна.

Отримаємо таке вставлене зображення в текстовому документі.

Вставлення зображень за допомогою вказівки меню Засоби / Галерея, де з'являється меню Галереї з таким вибором:

Вибираємо потрібне зображення, правою кнопкою миші відкриваємо Контекстне меню / Вставити / Посилання й зображення з'являється в текстовому документі.

Так це зображення виглядає в текстовому документі.

Можна також навести вказівник миші на вибране зображення і двічі клацнути лівою кнопкою миші.

Створити у новому вікні документ LibreOffice Writer (+2 бали).

За використанням панелі інструментів або меню створити в документі таблицю за зразком (+3 бали).

У новому вікні документу Calc створити таблицю і вставити в текстовий документ згідно із зразком (+3 бали).

В текстовий документ вставити довільне зображення, згідно з прикладом (+3 бали).

Повторити правила побудови таблиць, створення зображень, вставлення об'єктів у документ і підготуватись до практичної демонстрації набутих навичок.

Текст упорядкувала Катерина Віталієвна Двораковська, вчитель cередньої загальноосвітньої школи № 4 Дніпровського району міста Києва, під час виконання випускної роботи на курсах підвищення кваліфікації з 10.09.2012 по 28.09.2012 року.