Тема: робота з об’єктами файлової системи.

Мета: сформувати уміння створювати теки, файли та ярлики, а також копіювати і переміщувати їх різними способами. Після виконання роботи учень уміє:

Обладнання: ПК з встановленою ОС Linux Mint KDE, (дана) інструкція.

3. Викладання нового матеріалу.

1. Що таке файл?
  2. Що таке назва файлу?
  3. Що таке тип файлу?
  4. Що таке тека?
  5. Що таке ярлик?
  6. Які дії виконує операційна система з файлами?
  7. Які дії виконує операційна система з дисками?
3. Пояснення нового матеріалу

Для виконання дій над об’єктами застосовують:

Примітка. Після виконання кожного з таких завдань учень повинен повідомити про це вчителя підняттям руки.

Завдання 1. Створіть на стільниці теку Мої тексти й порожній текстовий документ.

Клацніть у вільному місці стільниці правою кнопкою мишки та виберіть у контекстному меню вказівку Створити / Теку.

У діалоговому вікні наберіть назву теки Мої тексти і натисніть кнопку Гаразд.

Аналогічно новий текстовий документ за допомогою вказівки Створити / Текстовий файл контекстного меню і дайте йому назву Порожній документ.

Перетягніть значки документу й теки у праву частину стільниці.

Завдання 2. Перемістіть теку Мої тексти до теки Документи за допомогою перетягування.

Завантажте менеджер файлів Dolphin та відкрийте теку (Домівка)/Документи.

Виділіть значок новоствореної теки Мої тексти, натисніть клавішу Shift і, утримуючи цю клавішу та ліву кнопку мишки, перетягніть значок до вікна теки (Домівка)/Документи. Відпустіть ліву кнопку миші.

У діалоговому вікні, що з'явиться, виберіть Пересунути. Значок теки Мої тексти зникне з стільниці та з’явиться у вікні. Це означає, що новостворену теку успішно переміщено до теки Мої документи.

Завдання 3. Скопіюйте файл Порожній документ у теку Мої тексти за допомогою буфера обміну.

Завантажте менеджер файлів Dolphin і відкрийте теку (Домівка)/Документи/Мої тексти.

Скопіюйте новостворений текстовий документ у буфер обміну: відкрийте контекстне меню значка Порожній документ і виконайте вказівку Копіювати.

Вставте документ із буфера: клацнувши правою кнопкою миші на вільному місці вікна теки Мої тексти, відкрийте контекстне меню і виберіть у ньому вказівку Вставити один файл.

У вікні теки з’явиться значок Порожній документ.

Завдання 4. Створіть на стільниці ярлик теки Мої тексти, перетягнувши її значок за допомогою кнопки миші.

Відкрийте теку (Домівка/) Документи за допомогою менеджера файлів Dolphin.

Утримуючи ліву кнопку миші, перетягніть значок теки Мої тексти на стільницю.

Відпустіть кнопку миші. Відобразиться контекстне меню, у якому вам потрібно вибрати вказівку Створити посилання.

На стільниці з’явиться посилання Мої тексти.

Завдання 5. Видаліть з стільниці ярлик теки Мої тексти та файл Порожній документ.

Виділіть посилання на теку Мої тексти і значок Порожній документ: клацніть біля одного зі значків мишею і, утримуючи її ліву кнопку, протягніть рамку виділення над обома об’єктами. Натисніть на клавішу клавіатури Delete.

Відкриється діалогове вікно із запитом на підтвердження видалення.

Клацніть у ньому кнопку Викинути. Значки ярлика та документа зникнуть з стільниці.

Завдання 6. Відновіть посилання на теку Мої тексти.

Відкрийте системну теку Смітник (trash) за допомогою менеджера файлів Dolphin. Вона містить значки видалених посилань на теку й документа. Виділіть ці посилання за допомогою миші.

Викличте правою кнопкою миші контекстне меню й виконайте вказівку Відновити.

Обидва об'єкти зникнуть зі Смітника і знову з'являться на стільниці. Після виконання завдання закрийте всі програмні вікна.

Виконати завдання у домашніх умовах, використовуючи комбінації клавіш замість дій з мишею в усіх можливих випадках. Усі ці випадки й комбінації клавіш занотувати в зошиті.

Текст упорядкувала Олена Миколаївна Шевчук, вчитель спеціалізованої школи І–ІІІ ступенів № 120 з поглибленим вивченням предметів природничо-математичного циклів Дніпровського району міста Києва, під час виконання випускної роботи на курсах підвищення кваліфікації з 10.09.2012 по 28.09.2012.