Розробка уроку — практичної роботи

Тема: відтворення наданого натюрморту у середовищі GIMP.

Мета: ознайомити учнів з поняттям натюрморту, навчити малювати натюрморт за зразком у середовищі GIMP, використовувати різноманітні засоби виділення областей на растрових зображеннях, шари для редагування растрових зображень, інструменти, призначені для креслення основних геометричних фігур, виховувати творчі якості особистості.

Обладнання: комп'ютери зі встановаленими ОС і графічним редактором GIMP.

Структура уроку
 1. Організаційний момент.
 2. Актуалізація опорних знань.
 3. Інструктаж з ТБ.
 4. Формування навчального досвіду.
 5. Підбиття підсумків уроку.
 6. Домашнє завдання.

Хід уроку

1. Організаційний момент
Вітання з класом. Перевірка присутності і готовності учнів до уроку. Перевірка виконання домашнього завдання.

2. Актуалізація опорних знань

 1. Назвати призначення й можливості графічного редактора GIMP.
 2. Як створити шари у середовищі GIMP? Яке їх призначення?
 3. Назвати категорії (пункти) меню GIMP.
 4. Назвати призначення основних інструментів GIMP.
 5. Як вивести на екран панелі інструментів і шарів?
 6. Які створити й перейменувати шари?
 7. Як поміняти шари місцями?

3. Інструктаж з ТБ
4. Формування навчального досвіду

Натюрморт (французькою nature morte — «мертва природа») — зображення неживих речей, зібраних у єдину композиційну групу.

На такому малюнку можуть бути квіти, фрукти, посуд та інші предмети, розташовані так, щоб вийшла гармонійна композиція. Натюрморти можуть бути як прості (складатися з одного або двох предметів), так і складні (складатися з багатьох предметів).

Завдання. Cтворити у середовищі GIMP натюрморт за даним малюнком.

Вказівки до виконання

 1. Cтворити документ у середовищі GIMP розміром 1600×1200 пікселів з білим тлом: використати вказівку меню Файл / Створити або натиснути клавіші Ctrl + N, вказати розміри зображення у вікні діалогу Створення нового зображення і натиснути кнопку Гаразд.

 2. Намалювати стільницю і стіну, використавши інструменти Прямокутне вибирання і Заповнення для кольорів #f06642 (стільниця) та #b8b592 (стіна)

 3. Створити новий шар з прозорим тлом, натиснувши клавіші Shift + Ctrl + N або використавши вказівку меню Шар / Новий шар, і назвати його Ваза. Щоб перейменувати шар, досить двічі клацнути мишкою на назві шару. Також можна це зробити через контекстне меню Зміна ознак шару.

 4. Намалювати контури вази, використавши інструмент Еліптичне вибирання. Щоб намалювати отвір у вазі, необхідно двічі клацнути мишкою на інструменті Еліптичне вибирання, щоб вікно діалогу Параметри інструменту. Вибрати режим малювання Відняти від поточної виділеної області й намалювати додаткове коло. 5. Замалювати вазу, встановивши колір переднього плану #b07765 і вибравши інструмент Заповнення.

 6. Освітлити центр зображення вази: двічі клацнути мишкою на інструменті Освітлення / Затемнення, щоб викликати вікно діалогу Параметри інструменту, вибрати режим малювання Освітлити, форму М'який пензель і зробити мазки пензля в центрі зображення вази.

 7. Затемнити краї зображення вази: змінити режим на Затемнити і зробити мазки пензля по боках та зверху зображення вази.

 8. Намалювати яблука: створити новий шар Яблука з прозорим тлом, намалювати на ньому круги кольору #bdff19 і використати інструмент Освітлення / Затемнення.

 9. Додати необхідні деталі яблук за допомогою інструменту Пензель.

 10. Створити новий шар Квітка1 з прозорим тлом і намалювати на ньому квітку. Намалювати пелюстку квітки, вибравши інструмент Контури. Заповнити зображення пелюстки за допомогою інструменту Градієнт.

  На тому самому шарі копії пелюстки повернути за допомогою інструменту Обертання з такими параметрами:  Зменшити квітку інструментом Масштаб.

 11. Створити зображення багатьох квіток, скопіювавши шар Квітка1 декілька разів зменшивши й перемістивши згідно зі зразком за допомогою інструменту Переміщення.

 12. Створити новий шар Квітка2 з прозорим тлом.

 13. Підготувати інструмент Пензель до малювання квітки: двічі клацнути мишкою на інструменті Пензель, чим активувати Параметри інстру­менту. Вибрати:

  • форма Зірка;
  • розмір 200;
  • колір #1386b1;
  • співвідношення сторін -8;
  • динаміка малювання Dynamics Random.

 14. Заповнити квітками малюнок згідно зі зразком.

 15. Перейти на шар Тло

  і зобразити затемнення (тінь) від вази, квітів і яблук згідно з поданим зразком.

 16. Записати створений малюнок у файл з назвою Ваше прізвище у теку, вказану вчителем.

5. Підбиття підсумків уроку
Виставлення оцінок.

6. Домашнє завдання
Відтворити натюрморт у середовищі GIMP згідно таким зразком.


Текст упорядкувала Потапнєва Наталія Олександрівна, вчитель Київської гімназії №178 Солом'янського району, під час виконання випускної работи на курсах підвищення кваліфікації з 02.10.2017 по 06.10.2017.