Тема: створення програм розрахунку числового значення за заданою формулою, знаходження кореня рівняння мовою Javascript.
Мета: навчитися створювати програми розрахунку числового значення за заданою формулою та знаходження кореня рівняння мовою Javascript.
Після виконання роботи учень повинен:
Обладнання: ПК з встановленими ОС і браузером.
Структура уроку
Хід уроку
1. Організаційний момент
Привітання з класом. Перевірка домашнього завдання.
2. Актуалізація опорних знань
Означити або описати поняття, виділені жирним шрифтом у тексті нижче.
Вказівка розгалуження (умовний оператор)
Cинтаксис: після службового слова if записують умову, далі необов'язкова частина else:
if (умова1) {Блок виразів1}
else (умова2) {Блок виразів2}
Галуження на багато гілок
switch(вираз) {
case значення1: вказівка1; [break;]
case значення2: вказівка2; [break;] ...
case> значенняК: вказівкаK; [break;]
[default: вказівка_як_усталено; [break]]
}Логічні оператори
a && b — логічне «і» — результат справджується, якщо справджуються обидва значення а і b;
a || b — логічне «або» — результат справджується, якщо справджується хоча б одне зі значень a або b;
!a — заперечення — результат справджується, якщо не справджується a.
Цикл for має такий синтаксис:
for (
вказівки ініціалізації;
умова виконання циклу;
вказівки після ітерації) {тіло циклу;}Цикл while виконує тіло циклу до тих пір, поки справджується умова циклу. Умова записують перед тілом циклу і встановлюють її істинність до виконання тіла циклу. Синтаксис у найпростішому випадку виглядає таким чином:
while умова { блок вказівок }
Щойно умова стане хибною, виконання циклу буде припинено, а керування буде передано наступній після тіла циклу вказівці.
Функція Number перетворює тип змінної на числовий.
Доступ до значення властивості об'єкта за його ідентифікатором:
3. Вироблення практичних навичок
Кожне із завдань розв'язувати (складати алгоритм і програму) за допомогою конкурсу ідей, після чого порівнювати отримане розв'язання з демонстраційним. Коректність вхідних даних не перевіряти. Файли записувати у вказану вчителем теку.
Завдання 1. Проаналізувати вигляд сторінки

і відповідний код.
<!doctype html><html><head><meta charset='utf-8'>
<title>№ 1</title><script src="f1.js"></script>
</head><body>
<!-- форма з кнопкою, натискання на яку призводить
до виклику функції f1() -->
<form>
<i>a</i> = <input type="text" id="a" value=""><br>
<i>b</i> = <input type="text" id="b" value=""><br><br>
Що робити?<br>
1: додати;<br>
2: відняти;<br>
3: помножити;<br>
4: поділити.<br>
<i>c</i> = <input type="text" id="c" value=""><br><br>
<input type="button" value="Отримати результат" onclick="f1()">
</form>
<p id="res"></p>
</body></html>
У файл f1.js записати код функції f1() для виконання арифметичних дій зі змінними a, b і виведення результату в абзац "res". Порівняти складену програму з демонстраційним розв'язанням: дія і код.
Завдання 2. Створити програму для розв'язання рівняння ax + b = 0 на множині дійсних чисел.
Алгоритм
Порівняти складену програму з демонстраційним розв'язанням: сторінка й код.
Завдання 3. Створити програму для наближеного розв'язання рівняння:
на прикладі рівняння: x2 – d = 0. Використати таке: якщо f набуває протилежних знаків на кінцях проміжку, то на цьому проміжку є роз'язок рівняння.
Алгоритм
Порада. Значення функції обчислювати лише один раз. Для збереження значень використовувати окремі змінні.
Порівняти складену програму з демонстраційним розв'язанням: сторінка й код.
4. Інструктаж з ТБ
5. Закріплення вироблених навичок
Завантажити інтегроване середовище програмування Javascript і для кожного з розглянутих завдань 1, 2 і 3 робити таке:
6. Підбиття підсумків уроку
Виставлення оцінок.
7. Домашнє завдання
Скласти алгоритм й написати програму для з'ясування, чи існує трикутник з даними довжинами сторін.
Скласти алгоритм й написати програму розв'язання рівняння a / x + b = 0 на множині дійсних чисел.
Текст упорядкувала Олександр Рудик.