Тема: створення програм розрахунку числового значення за заданою формулою, знаходження кореня рівняння мовою PHP.
Мета: навчитися створювати програми розрахунку числового значення за заданою формулою та знаходження кореня рівняння мовою PHP.
Після виконання роботи учень повинен:
Обладнання: ПК з встановленими ОС і середовищем програмування PHP (наприклад, XAMPP).
Структура уроку
Хід уроку
1. Організаційний момент
Привітання з класом. Перевірка домашнього завдання.
2. Актуалізація опорних знань
Означити або описати поняття, виділені жирним шрифтом у тексті нижче.
Елементи синтаксису PHP — правила використання розділових знаків:
PHP сам здатний визначати тип змінної, який він «дізнається» виходячи з даних, які зберігаються в змінній.
Цілі числа (тип int):
Дійсні числа (тип float) подають десятковим дробом з десятковою крапкою. Для них визначено такі самі операції, що для цілих.
Вказівка розгалуження (умовний оператор) if ... elif ... else
Cинтаксис: після службового слова if записують умову, далі можуть слідувати одна або більше необов'язкових частин elseif і наприкінці необов'язкова частина else. Загальна форма запису виглядає таким чином:
<?php
if (умова1) {Блок виразів1}
elseif (умова2) {Блок виразів2}
else {Блок виразів3}
?> Галуження на багато гілок
switch(вираз) {
case значення1: вказівка1; [break;]
case значення2: вказівка2; [break;] ...
case> значенняК: вказівкаK; [break;]
[default: вказівка_як_усталено; [break]]
}Логічні оператори
$a and $b ($a && $b) — логічне «і» — результат справджується, якщо справджуються обидва значення $а і $b;
$a or $b ($a || $b) — логічне «або» — результат справджується, якщо справджується хоча б одне зі значень $a або $b;
!$a — заперечення — результат справджується, якщо не справджується $a.
Цикл for має такий синтаксис:
for (
вказівки ініціалізації;
умова виконання циклу;
вказівки після ітерації) {тіло циклу;}Цикл while виконує тіло циклу до тих пір, поки справджується умова циклу. Умова записують перед тілом циклу і встановлюють її істинність до виконання тіла циклу. Синтаксис у найпростішому випадку виглядає таким чином:
while умова {
блок вказівок
}
Щойно умова стане хибною, виконання циклу буде припинено, а керування буде передано наступній після тіла циклу вказівці.
Означення (оголошення) функції
Починають оголошення з ключового слова function. Потім записують назву функції, після чого у круглих дужках вказують список змінних-параметрів. Функції не тільки виконують певні перетворення, але й можуть повертати в програму результат цих перетворень. Для цього використовують ключове слово return — див. такий приклад.
<?php
function x_cube($x){
$x3=$x*$x*$x;
return $x3;
}
?>
3. Вироблення практичних навичок
Кожне із завдань розв'язувати (складати алгоритм і програму) за допомогою конкурсу ідей, після чого порівнювати отримане розв'язання з демонстраційним. Коректність вхідних даних не перевіряти. Файли записувати у вказану вчителем теку з такою назвою:
Ваше прізвище-номер завдання.php
Завдання 1. Проаналізувати вигляд сторінки

і відповідний код.
<?php // Отримання значень, переданих формою
$a=isset($_GET['a']) ? $_GET['a'] : '';
$b=isset($_GET['b']) ? $_GET['b'] : '';
$c=isset($_GET['c']) ? $_GET['c'] : '';
?>
<!-- форма з кнопкою, натискання на яку призводить
до виконання вказівок файлу 1.php (даного) -->
<form name="authForm" method="GET" action="1.php">
a = <input type="number" name="a" value="<?php echo $a; ?>"><br>
b = <input type="number" name="b" value="<?php echo $b; ?>"><br><br>
Що робити?<br>
1: додати;<br>
2: відняти;<br>
3: помножити;<br>
4: поділити.<br>
c = <input type="number" name="c" value="<?php echo $c; ?>"><br><br>
<input type="submit" value="Отримати
результат">
</form>
Дописати код PHP для виконання арифметичних дій зі змінними $a i $b і виведення результату. Порівняти складену програму з демонстраційним розв'язанням: сторінка й код.
Завдання 2. Створити програму для розв'язання рівняння ax + b = 0 на множині дійсних чисел.
Алгоритм
Порівняти складену програму з демонстраційним розв'язанням: сторінка й код.
Завдання 3. Створити програму для наближеного розв'язання рівняння:
на прикладі рівняння: x2 – 2 = 0. Використати таке: якщо f набуває протилежних знаків на кінцях проміжку, то на цьому проміжку є роз'язок рівняння.
Алгоритм
Порада. Значення функції обчислювати лише один раз. Для збереження значень використовувати окремі змінні.
Порівняти складену програму з демонстраційним розв'язанням: сторінка й код.
4. Інструктаж з ТБ
5. Закріплення вироблених навичок
Завантажити інтегроване середовище програмування PHP і для кожного з розглянутих завдань 1, 2 і 3 робити таке:
6. Підбиття підсумків уроку
Виставлення оцінок.
7. Домашнє завдання
Скласти алгоритм й написати програму для з'ясування, чи існує трикутник з даними довжинами сторін.
Скласти алгоритм й написати програму розв'язання рівняння a / x + b = 0 на множині дійсних чисел.
Текст упорядкувала Денисенко Тетяна Миколаївна, вчитель школи № 275 Деснянського району міста Києва, під час виконання випускної роботи на курсах підвищення кваліфікації з 16.01.2017 по 20.01.2017 року.