Тема: створення програм розрахунку числового значення за заданою формулою, знаходження кореня рівняння. Створення програм із розгалуженням і повторенням з використанням змінних.
Мета: після виконання роботи учень повинен:
Обладнання: ПК з встановленими ОС і середовищем програмування Ruby або надійним під'єднаннм до Інтернету для роботи з інтерпретатором online. Наприкдад, з
repl.it.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Привітання з класом. Перевірка домашнього завдання.
2. Актуалізація опорних знань
Означити або описати поняття, розглянуті на попередньому уроці й виділені жирним шрифтом у тексті.
Вказівка розгалуження if ... else ... end (умовний оператор)
Загальна форма запису виглядає таким чином:
if умова блок вказівок else блок вказівок end
if ... elsif ... end
Часто використовують додаткове ключове слово elsif, яке використовують для створення множини умов
a = 3
b = 5
if(b < a)
puts '#{b} менше #{a}'
elsif(a == b)
puts '#{a} дорівнює #{b}'
elsif(b > a)
puts '#{b} більше #{a}'
end
Логічні оператори
(X and Y)
логічне «і» — результат справджується, якщо справджуються обидва значення X і Y;
(X or Y)
логічне «або» — результат справджується, якщо справджується хоча б одне зі значень X або Y;
(not X)
заперечення — результат справджується, якщо не справджується X.
Вказівка для перевірки множини умов case ... end
Загальна форма запису виглядає таким чином:
case оператор
when (умова)
дія1
when (умова)
дія2
when (умова)
дія3
else
дія
endЦикл while виконує тіло циклу до тих пір, поки справджується умова циклу. Умова записують перед тілом циклу і встановлюють її істинність до виконання тіла циклу. Синтаксис у найпростішому випадку виглядає таким чином:
while умова
блок вказівок
end
Щойно умова стане хибною, виконання циклу буде припинено, а керування буде передано наступній після тіла циклу вказівці.
3. Вивчення нового матеріалу
Кожне із завдань розв'язувати (складати алгоритм і програму) за допомогою конкурсу ідей, після чого порівнювати отримане розв'язання з демонстраційним. Коректність вхідних даних не перевіряти. Файли записувати у вказану вчителем теку з такою назвою:
Ваше прізвище-номер завдання.rb
Завдання 1. Створити програму для виконання арифметичних дій.
Алгоритм
Порівняти складену програму з демонстраційним розв'язанням.
Завдання 2. Створити програму для розв'язання рівняння ax + b = 0 на множині дійсних чисел.
Алгоритм
Для змінних a, b вивести запрошення для введення значень і ввести значення.
Якщо a ≠ 0, вивести повідомлення: «Єдиний розв'язок: » і значення – b/a,
інакше, якщо b ≠ 0, вивести повідомлення: «Розв'язків немає»,
інакше вивести повідомлення: «Розв'язком є довільне дійсне число».
Порівняти складену програму з демонстраційним розв'язанням.
Завдання 3. Створити програму для наближеного розв'язання рівняння:
на прикладі рівняння: x2 – 2 = 0. Використати таке: якщо f набуває протилежних знаків на кінцях проміжку, то на цьому проміжку є роз'язок рівняння.
Алгоритм
Порада Значення функції обчислювати лише один раз. Для збереження значень використовувати окремі змінні.
Порівняти складену програму з демонстраційним розв'язанням.
4. Інструктаж з ТБ
5. Закріплення вивченого матеріалу
Завантажити інтегроване середовище програмування Ruby і для кожного з розглянутих завдань 1, 2 і 3 робити таке:
6. Підбиття підсумків уроку
Виставлення оцінок.
7. Домашнє завдання
Скласти алгоритм й написати програму знаходження членів послідовності
Фібоначчі: перші два члени дорівнюють 1, а кожний, починаючи з 3-го,
дорівнює сумі двох попередніх. Передбачити виведення номера і значення
члена послідовності одним рядком і зчитування ознаки припинення
обчислень.
Текст упорядкувала Гришкіна Руслана Михайлівна, вчитель ліцею № 208 Дніпровського району міста Києва, під час виконання випускної роботи на курсах підвищення кваліфікації з 02.10.2017 по 06.10.2017 року.