Повідомлення для слухачів курсів
підвищення кваліфікації


Рудик Олександр Борисович,
куратор групи й керівник розробок уроків,
мобільний телефон: 097 3366893,
e-mail: rudykob@gmail.com,
робоче місце: кабінет 41 на 4 поверсі приміщення СЗШ № 81
по проспекту Павла Тичини 22А (Березняки).


Воротникова Ірина Павлівна,
викладач модулю «Компетентнісні задачі на уроках інформатики»
e-mail: i.vorotnykova@kubg.edu.ua,
робоче місце: кабінет 41 на 4 поверсі приміщення СЗШ № 81
по проспекту Павла Тичини 22А (Березняки).

Примітка. Подані нижче вказівки щодо вивчення навчальних модулів призначено для всіх форм навчання. Так само вони придатні для самостійного опанування курсом і вчителем, і учнем. Вся різниця лише у тому, яким чином і коли буде отримано відповідь на питання: у розмові з викладачем протягом заняття чи електронною поштою.


Порядок проходження курсів
 1. До реєстрації ознайомитися з повідомленням для охочих зареєструватися та листом Міністерства освіти і науки № 1/9-683 від 04.11.2019.

  Під час реєстрації внести вичерпні дані про додаткове навантаження щодо інших предметів. Потрібно вкаказати й ті, які будете викладати за весь час до проходження наступних курсів підвищення кваліфікації. Довідку про проходження курсів можна буде отримати лише після проходження модуля вибіркової частини з відповідного предмету.

  Вибіркова частина. У разі неможливості відвідати заняття вибіркової частини слухач (або його завуч) повинен повідомити (через зворотній зв'язок сайту реєстрації) про це щонайменше за 2 дні до заходу. Якщо це виявилося безпосередньо перед заходом, повідомпяти не обов'язково. Але за будь-яких обставин слухач повинен зареєструватися на інший модуль вибіркової частини.

  Дні фахової 5-денної складової курсів підвищення кваліфікації вчителів інформатики у 2019/2020 навчальному році такі:

  • 30 вересня — 4 жовтня "Вивчаємо Python";
  • 21 жовтня — 25 жовтня "Вивчаємо Javascript";
  • 4 листопада — 8 листопада "Вивчаємо Ruby";
  • 18 листопада — 22 листопада "Вивчаємо Free Pascal і Lazarus";
  • 2 грудня — 6 грудня "Вивчаємо Python";
  • 13 січня — 17 січня "Вивчаємо Javascript";
  • 6 квітня — 10 квітня "Вивчаємо Ruby".

  Примітка: тему "Вивчаємо Free Pascal і Lazarus" призначено лише для тих учителів інформатики, що є початківцями на ниві програмування. Усі заняття у вказані дні розпочинаються о 9.00 у кабінеті 49 на 4 поверсі приміщення СЗШ № 81 по проспекту Павла Тичини 22А на Березняках.

 2. В обов'язковій фаховій частині курсів вчителям інформатики у 2019/2020 навчальному році надано можливість вивчити такі модулі (вказано у порядку вивчення):

  • Тематична дискусія «Зміна парадигми викладання інформатики у загально освітніх навчальних закладах»: ознайомитися з обґрунту­ванням вибору напряму підвищення кваліфікації у поточному навчаль­ному році відеозапис).

  • Призначення й основні поняття мови прогамування: опрацювати розробки уроків № 98, 43, 29−32, 47*, 49, 66, 67 за 2016 рік і пізніше на рівні відтворення усіх наявних у них практичних завдань.

  • Компетентнісні задачі на уроках інформатики. Сутність і формулювання компетентнісних задач. Аналіз компетентнісних задач у підручниках інформатики. Створення і вирішення компетенісних задач на прикладах тем: “Програмне забезпечення та інформаційна безпека”, “Мережеві технології і Інтернет”, “Опрацювання текстових даних”, “Опрацювання табличних даних”.

  • Опрацювання структурованих величин: опрацювати розробки уроків № 56−58, 65, 70−77 за 2016 рік і пізніше на рівні відтворення усіх наявних у них практичних завдань.

  • Елементи подійно та об'єктно орієнтованого програмування: опрацю­вати розробки уроків № 45, 46, 47*, 48, 33−35, 59, 60, за 2016 рік і пізніше на рівні відтворення усіх наявних у них практичних завдань. Пройти анкетування.

  Проглядання текстів — з допомогою Mozilla Firefox. При прогляданні кодів програм призначати кодування Unicode,

  натиснувши кнопку .

  Дозвіл копіювання у з консоль середовища розробника Mozilla Firefox (при вивченні Javascript) отримують введенням у консоль слів:

  allow pastering

  (дозволити копіювання) і натисканням клавіші Enter.

  При виконанні практичних робіт працювати на ПК під керуванням ОС Linux Mint 19.1 Mate під обліковим записом user крім застережених нижче випадків:

  (C) — під обліковим записом chief;
  (W) — під керуванням ОС Windows;

  з використанням такого ПЗ:

  • Free Pascal: Lazarus, Free Pascal (W);
  • Python: IDLE, Eric Python IDE, pygame;
  • Ruby + Ruby2D: вказівка Терміналу: ruby назва_файлу
  • Java: Eclipse, Netbeans;
  • C#: MonoDevelop, Visual Studio (W),;
  • C++: Code Blocks, wxWidgets (С), Qt + Qt Creator (W);
  • PHP: MySQL, XAMPP.

  Тека для публікації сайту з повним доступом до файлів така: /opt/lampp/htdocs/work, у рядку адреси браузера писати localhost/work. У разі неузгодженої роботи Apache завантажитись під обліковим записом chief і використати такі вказівки Терміналу:

  sudo netstat -nap | grep :80
  sudo kill 979
  sudo /opt/lampp/lampp restart

  Тут 979 — адреса процесу Apache (може бути іншою — див. виведення після першої вказівки). Для запуску панелі керування з графічним інтерфейсом використати такі вказівки Терміналу:

  cd /opt/lampp
  sudo ./manager-linux-x64.run

  Крім переліченого є можливість працювати з таким ПЗ: Blender, GIMP, Inkscape, Krita, Pencil, Synfig Studio, Sublime, Avidemux, Audacity, Ocenaudio, VLC, LibreOffice, filezilla, kdenlive, Gcompris, Ktouch, texlive-full, TeXmaker, TeXStudio, Master pdf Editor, Vectorian Giotto (W), Paint.Net (W), Microsoft Office (W).

  Встановлені програми запускати, натиснувши кнопку у лівому нижньому куті екрану монітора: Menu / Програмування / …

  Для збереження інформації є можливість використовувати флешку або електронну пошту.

 3. Вчителям інформатики у 2019/2020 навчальному році рекомендовано з вибіркової частини вибрати такі модулі:

  • Методика підготовки й проведення Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформатики (компетентнісний підхід).
  • Мова розмітки гіпертексту HTML.
  • Мова програмування інтерактивності веб-сторінок JavaScript.
  • Операційні системи Linux Mint.
  • Опрацювання текстів у LibreOffice.
  • Опрацювання електронних таблиць у LibreOffice.
  • Створення презентацiй у Libre Office.
  • Опрацювання баз даних у Libre Office.
  • Опрацювання графіки при Linux Mint.

  У цьому переліку теми 4–9, присвячені вивченню й використанню вільно поширюваного програмного забезпечення, призначено лише для тих учителів інформатики, які не вивчали ці теми очно на курсах підвищення кваліфікації вчителів інформатики в ІППО КУ імені Бориса Грінченка з вересня 2012 року по січень 2017 року. Перед вивченням тем 4–9 для усвідомлення мотивації бажано ознайомитися з матеріалами тематичної дискусії «Перспективи платформно незалежної та Linux-орієнтованої інформатики в Україні».

  Надано можливість вибрати й інші модулі, відмінні від перелічених вище 1–9. При наявності додаткового педагогічного навантаження слухач повинен вибрати модулі з відповідних предметів у порядку спадання величини їхньої частки у своєму педагогічному навантаженні. Інакше довідку про підвищення кваліфікації щодо цих предметів не буде видано.

 4. У перший день курсів:

  • здати куратору 30 гривень за бланк посвідчення і 5 гривень за бланк довідки про додаткове педагогічне навантаження;

  • тим, хто не відряджений районними управліннями освіти і науки міста Києва (приватні заклади, інші регіони України), укласти угоду про навчання в навчальному відділі (каб. 48, тел. 553 16 29). Вартість навчання для педагогів складає 1500 гривень, для керівників закладів — 1900 гривень. При оплаті потрібно правильно вказувати реквізити:

   Київський університет імені Бориса Грінченка
   Інститут післядипломної педагогічної освіти
   Отримувач платежу                                            Код ЄДРПОУ 02136554
   Установа банку                                                     в ГУДКСУ в м. Києві
   Рахунок отримувача 31558228148659           код банку 820019

   _____________________________________
   Прізвище, ім’я, по-батькові слухача

   Вид платежу — за навчання                              Сума ________

   Якщо оплату здійснено фізичною особою (курсатом), копію квитанції потрібно здати у навчальний відділ протягом 3 днів з моменту початку фахової частини. Інакше, якщо безготівкову оплату здійснює юридична особа (установа), процедуру оплати буде озвучено при складанні угоди в навчальному відділі або за тел. 553-16-29;

  • у разі виявлення помилок щодо написання прізвища, імені й про батькові слухача, збігу строків проведення занять у навчальній групі (обов'язкова частина курсів) і очних занять вибіркової частини звернутися до куратора групи;

  • вписати номери або назви модулів і прізвища викладачів у направлення.

  Якщо вчитель має додаткове педагогічне навантаження, то повинен мати вибраним щонайменше один модуль (незалежно від форми навчання) за відповідним фахом. Інакше вчитель він повинен зареєструватися на відповідний модуль і відмовитися від одного з модулів, на які він уже зареєструвався.

 5. Протягом тематичної дискусії «Зміна парадигми викладання інфор­матики у загально освітніх навчальних закладах» ознайомитися з обґрунтуванням вибору напряму підвищення кваліфікації у поточному навчальному році відеозапис).

 6. При вивченні модуля «Методика підготовки й проведення Всеукраїн­ської учнів­ської олімпіади з інформатики (компетентнісний підхід)» для усвідом­лення причин наявності гострих проблем у вивченні алгоритмів і програмування та підготовці до олімпіади ознайомитися з такими матеріалами:

  • Олександр Рудик. Загальний підхід до формування переліку компетенцій щодо опанування природничо-математичними дисцип­лінами // Математика у сучасній школі, 2012, № 1, с. 29–32.

  • рекомендації щодо порядку використання матеріалів сайту «Київські учнівські олімпіади з інформатики» — ознайомитися з вивченням усіх сторінок за один крок переходу за гіперпосиланнями.

  • програма спеціального курсу «Прикладна математика» для учнів 8-11 (9-12) класів з поглибленим вивченням математики

  • перелік матеріалів на сторінках «Зміст» і «Проведення і результати» сайту «Київські учнівські олімпіади з інформатики».

  При проходженні модуля дистанційно потрібно виконати самостійну роботу:

  • серед завдань ІІІ (міського) етапу олімпіади з інформатики 2011, 2012, 2013 років вказати хоча б одне, що дозволяє набрати додатну кількість балів за умови, що учасник знає лише початки мови програмування (робота з файлами, галуження, цикл) і майже нічого не знає з курсу прикладної математики;

  • у файлі OL-Прізвище.txt описати ідею такого часткового розв'язання, яке наразі для учнів 8–9 класів достатнє, щоб посісти ІІІ місце, з урахуванням того, що кожного року було щонайменше одне таке завдання. Файл потрібно надіслати на адресу rudykob@gmail.com.

 7. При вивченні модуля «Мова розмітки гіпертексту HTML» зробити таке:

 8. При вивченні модуля «Мова програмування інтерактивності веб-сторінок JavaScript» зробити таке:

 9. Матеріали тематичної дискусії «Перспективи платформно незалежної та Linux-орієнтованої інформатики в Україні»:

  • обґрунтування вибору напряму підвищення кваліфікації у з вересня 2012 по січень 2017 року — доповідь «Міркування про перспективи платформно незалежної та Linux-орієнтованої інформатики в Україні» Всеукраїнській науково-практичній конференції вчителів інформатики «Перспективи платформно незалежної та Linux-орієнтованої інформатики в Україні» та рішеннями цієї конференції;

  • рішення однойменної конференції (при потребі переглянути відеозвіт) — перейти за посиланнями на інформаційну сторінку конференції;

  • рекомендації щодо використання локального перезаписуваного профілю.

 10. При вивченні модулю «Операційні системи Linux Mint» потрібно зробити таке:

  • ознайомитися з посібником користувача Linux Mint 12 Lisa KDE (13 Maya MATE, якщо ПК, на яких працює курсант, обмежують використання останнії редакцій і версій ОС, тобто морально застаріли). При сумнівах щодо потрібної редакції чи версії курсант повинен порадитися з куратором;

  • ознайомитися з додатками доповідної записки щодо встановлення програмного забезпечення з рекомендованим переліком програмного забезпечення й порадами щодо встановлення інтегрованих середовищ програмування, якими (порадами) можна скористатися для встановлення програмного забезпечення не з репозиторіїв (вихідний № 284к від 27.06.2012, вхідний № 93-вн від 02.07.2012);

  • встановити ОС Linux Mint з українською локалізацією:

   • або пліч-о-пліч з наявною ОС на ПК (наприклад, поряд з Windows XP, 7 чи 8) — найкращий варіант, який, вимагає виділення окремого розділу на жорсткому диску;

   • або як єдину ОС на ПК, якщо інші ОС використовувати не потрібно чи неможливо з фінансово-правових міркувань;

   • або як єдину ОС на віртуальній машині при використанні наявної ОС без будь-якої зміни структури жорсткого диску. Але за таку зручність — впевненість при довільних експериментах щодо налаштування — можна дозволити лише за наявності потужного ПК. Наприклад, 2 GHz на 4 ядрах, 4 GB оперативної пам'яті. Пояснення просте: для роботи зазвичай ресурси бажано порівну поділити між реальною й віртуальною машинами. На малопотужних машинах це інколи призводить до неможливості дочекатися відгуку на дії користувача. Для створення віртуальної машини можна використати Oracle VM VirtualBox. Такий спосіб установлення доречний, якщо завдання полягатиме у створенні версії посібника користувача під новіші версії чи інші редакції Linux Mint або навіть інші дистрибутиви Linux;

   Примітка. Встановлення цього (чи іншого програмного забезпечення для наступних модулів) є бажаним, але не є необхідним для успішного проходження курсів, якщо курсант має можливість працювати на ПК з уже встановленим програмним забезпеченням. Наприклад, у навчальних класах (обліковий запис user, пароль user) чи в читальних залах КУ імені Бориса Грінченка. Цей крок зайвий для тих, кому робоче місце підготує системний адміністратор навчального закладу. Але тому, кому загрожує потреба встановлювати операційну систему самому та ще й на багато ПК, такий досвід корисний. Він ще не раз згадає про оновлення після встановлення та повну локалізацію до встановлення додаткового програмного забезпечення.

   Для виправлення помилок завантажувача (наприклад, якщо після встановлення Linux Mint чи Ubuntu пліч-о-пліч з Windows немає можливості вибрати завантаження Windows) використовують програму boot-repair, яку встановлюють такими вказівками терміналу:

   sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
   sudo apt-get update
   sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

   і викликають вказівкою терміналу:

   boot-repair

   Для налаштування завантажувача (наприклад, зміни ОС, яку буде завантажено як усталено) використовують програму grub-customizer, яку встановлюють такими вказівками терміналу:

   sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
   sudo apt-get update
   sudo apt-get install grub-customizer

   і викликають вказівкою терміналу:

   grub-customizer

   Як усталено, попередньо визначеною для завантаження є ОС, вказана першою. Щоб змінити порядок переліку, достатньо на вкладенні Налаштування списку потрібну кількість разів викликати контекстне меню (правою кнопкою миші) і вибрати потрібний напрям руху.

   Щоб змінити попередньо визначену для завантаження є ОС (можна і без змін порядку переліку), потрібно перейти на вкладення Загальні налаштування й вибрати відповідний попередньо визначений типовий запис.

   Після здійснення налаштувань потрібно натиснути кнопку Зберегти.

  • ознайомитися з розробкам уроків (для курсантів, що не викладають інформатику, обмежитися лише пунктами «Вивчення нового матеріалу» та «Закріплення вивченого матеріалу») за темою модуля:

   • 1а, 2, 3, 4, 6, 40, 41, створеними у 2012 році;
   • 3, 4, 56, 57, 58, 60, створеними у 2013–2015 роках

   слухачами курсів. Для вчителя інформатики, що вже навчав за цією темою, для ознайомлення достатньо уважно прочитати текст з ілюстраціями. В усіх інших випадках потрібно виконати усі практичні роботи повністю. Таке виконання не вимагає ніякої попередньої підготовки чи отримання додаткових довідок чи вказівок протягом виконання;

  • ознайомитися з таким:

   • опис вмісту кореневої теки (перелік і призначення підтек, доповнення до посібника користувача);

   • вказівки щодо використання Менеджера програм для встановлення програмного забезпечення з репозиторіїв (доповнення до посібника користувача):

  • використати змістовне наповнення програми навчального модуля як перелік питань для систематизації знань про програмного забезпечення при потребі у поєднанні з можливим повторним переглядом розробок уроків.

  При проходженні модуля дистанційно потрібно у файлі OS-Прізвище.txt вказати хоча б одну недоречність (некоректність означення, формулювання думки чи навіть грама­тичну помилку) у переглянутих розробках уроків і надіслати файл на адресу rudykob@gmail.com.

 11. При вивченні модулів «Опрацювання текстів / електронних таблиць / баз даних у Libre Office», «Створення презентацiй у Libre Office» чи «Опрацювання графіки при Linux Mint» потрібно зробити таке:

  При проходженні модуля дистанційно потрібно виконати самостійну роботу (для кожного модуля окремо): у файлі *-Прізвище.txt вказати хоча б одну недоречність (некоректність означення, формулювання думки чи навіть грама­тичну помилку) у переглянутих розробках уроків відповідного модуля. Замість зірочки * писати Write, Calc, Base, Impress чи Graph залежно від назви і змісту модуля і надіслати файл на адресу rudykob@gmail.com.

 12. Відвідати всі заняття з очною формою навчання вибіркової частини навчального плану саме у той час, який вказано у направленні. Якщо це буде неможливо (наприклад, за станом здоров'я чи сімейними обставинами), одразу звернутися у навчальний відділ (каб. 48, тел. 553 16 29) для перереєстрації або встановлення умов проходження навчального модулю дистанційно. Перереєстрацію потрібно зробити, якщо буде виявлено замовлення двох модулів очної форми на один і той самий день або двічі замовлено один і той самий модуль.

 13. Для всіх вибраних модулів дистанційної форми навчання (крім перелічених вище) зареєструватися на платформі дистанційного навчання (обліковий запис — номер направлення, пароль — номер замовлення) у день початку навчання, вказаний у направленні, і виконати усі передбачені види роботи.

 14. Створити розробку уроку на обрану тему.

 15. Пройти вихідне анкетування.

 16. Отримати свідоцтво про проходження курсів у навчальному відділі в обмін на направлення на курси (і на фахову складову, і на вибіркову частину), заповнене прізвищами викладачів курсів вибіркової частини очної форми навчання, куратором групи та підписане ними. Підписи засвідчують успішне проходження відповідних частин курсів. Одночасно з підписом у направлені викладач має внести дані про слухача (ПІБ та номер замовлення) у відомість (під час проведення занять). Радимо звертатися у навчальний відділ за свідоцтвом через півтора-два місяці після завершення фахової частини.


Вимоги до розробки уроку

Створення розробки уроку за проголошеними темами й викладеними нижче вимогами є навчанням на основі дослідження невідомої для більшості вчителів області знань і діяльності. Особливо важливим є дотримання усіх рекомендацій і вимог щодо виконання такої роботи.

Вчителям інформатики ІППО КУ імені Бориса Грінченка пропонує створити розробку уроку (або пари уроків) згідно з чинними навчальними програмами з інформатики.

Наповнення розробки уроку не може бути залежним від використання платного або платформно залежного програмного забезпечення.

Тема і зміст розробки уроку для запропонованих тем повністю визначені відповідним фрагментом навчальної програми для загально освітніх навчальних закладів. Опис мети уроку:

Зміст має повністю відповідати проголошеній меті.

Робота не повинна містити правила техніки безпеки і опис вправ для зняття втоми. Кожен слухач може доповнити відповідні документи, посилання на які подано у кінці цієї сторінки.

Виклад змісту має бути:

Примітка. Якщо слухачу курсів незручно встановлювати програмне забезпечення або змінювати інтерфейс на доступних йому комп'ютерах, він повинен повідомити про це керівника курсів і йому буде надано можливість виконати роботу в ІППО КУ імені Бориса Грінченка.

Формат розробки уроку — html-документ, що не є результатом запису документу формату Word в іншому форматі і не містить неістотних для викладу змісту й форматування символів. Інакше кажучи, теги html потрібно набирати з клавіатури. Кодування — UTF-8. Титульну сторінку зі зворотом подавати в роздрукованому вигляді з підписом на звороті в останній день фахової складової. Код HTML потрібно починати таким вступом:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Frameset//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/frameset.dtd">
<html lang="uk-ua"><head>
<meta name="keywords" lang="uk-ua" content="ключові, слова">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
<link rel="icon" type="image/png" href="../../16.ico" />
<title>Тема уроку</title></head>
<body style="text-align:justify;"><font face="ubuntu,calibri" size=+2><p>

і завершувати таким чином:

</p><hr><p>
Текст упорядкував <i>Ім'я по Батькові Прізвище</i>,
вчитель Повна назва закладу ... району міста Києва,
на курсах підвищення кваліфікації з ... по ... .</p></body></html>

Зображення програмних вікон чи фрагментів їхнього інтерфейсу подавати:

Вимога «без спотворення» означає, що з копії екрану зображення отримують лише вирізанням без стискання, а тег <img> не містить жодної вказівки щодо розмірів зображення на веб-сторінці.

Інші зображення (без прямокутних областей одного кольору) потрібно подавати у форматі jpg.

Бажані розміри зображення: по горизонталі — до 750 пікселів, по вертикалі — до 550 пікселів. Перевищення цих габаритів потрібно узгоджувати з керівником роботи.

Найлегший і найшвидший спосіб задоволення вимог до формату незалежно від рівня опанування HTML (аж до повного незнання):

Досвід ще 2012/2013 навчавчального року свідчить: діючи таким чином і задовольнивши усі сформульовані вимоги, розробку уроку можна здати з першого подання протягом тижня з дня початку фахової частини курсів.

Дотримання елементарних правил набору й форматування тексту — стандартів видавничої справи щодо використання написання, дефісу, тире і короткого тире, викладених, наприклад, у роботі № 8 за 2012 рік, — має бути неухильним.

Терміни подання розробки уроки. Розробку уроку потрібно надіслати на електронну адресу куратора протягом тижня після початку фахової складової курсів (до 9.00 першого понеділка після неї). Після перегляду куратор групи:

Якщо недоліків небагато, а роботу надіслано вчасно, є час для її рецезування й усунення недоліків (невиконання описаних вище вимог щодо змісту чи форми) до завершення курсів. Інакше процес виправлення може завершитися після завершення курсів. Розробку уроку буде опубліковано лише після редакційної правки керівника курсів.

Примітка. Розробка уроку є документальним підтвердженням успішного проходження фахової складової курсів підвищення кваліфікації. Всі вимоги щодо змісту й оформлення не виходять за межі навчальних програм для загально освітніх навчальних закладів.


Посилання на ресурси глобальної мережі